मजदुरदेखि सेलिब्रेटीसम्म यौनकर्मी ।

0
563

रेस्टुरेन्टमा यौन व्यवसाय, होटलमा यौन व्यवसाय। यो त जोकोहीले देखेकै हुन्। तर होटल, रेस्टुरेन्टमा वेटरको भेषमा देखिएर यौन व्यवसाय चलाउनेहरुमात्रै हुन्छन् भन्नु पूर्ण सत्य हुँदैन। मानव सभ्यताकै सबैभन्दा पुरानो मानिने यो व्यवसायमा थरीथरीका व्यक्ति संलग्न छन्। तर प्रहरीले यो व्यवसाय नियन्त्रणका नाममा रेस्टुरेन्ट र होटलबाट मात्रै पक्राउ गर्ने हुँदा त्यहाँ मात्रै यो धन्दा चल्छ जस्तो देखिन्छ जुन पूर्ण सत्य होइन। प्रहरी अनुसन्धान, स्वयं यौनकर्मी, होटल तथा रेस्टुरेन्ट व्यवसायी, सर्वसाधारण, ट्याक्सी चालक र सामाजिक अनुसन्धाताहरुसँग कुराकानी गर्दा के निष्कर्ष निस्कन्छ भने सामान्य मजदुरी गर्नेदेखि पेसा व्यवसायी र सेलिब्रेटीसम्म यौन व्यवसायमा संलग्न छन्। पोखरामा भेटिएका थरीथरीका यौन व्यवसायी

 १। रेस्टुरेन्ट गर्ल

यस प्रकारका युवती सजिलै पाइन्छ। केही रेस्टुरेन्टमा पर्दा मात्र हुन्छ र खानेकुराको नाममा पेय पदार्थ मात्र हुन्छ। पोखरामा विशेष गरी बागलुङ बसपार्क क्षेत्रमा केही वर्षअघि रेस्टुरेन्ट गर्ल सजिलै भेटिन्थे, जो यौनकर्ममा संलग्न थिए। २०७०र७१ तत्कालीन जिल्ला प्रहरी कार्यालय कास्कीका प्रमुख एसपी वसन्तकुमार लामाले बागलुङ बसपार्कमा दिन रात सिआरभी भ्यान खटाएपछि यस प्रकारका यौन व्यवसायी अर्थात् रेस्टुरेन्ट गर्लको पेसा चौपट भयो। तर पेसा छाडेनन्, बरु ठाउँ परिवार्तन गरे। उल्टो उनीहरुको माग बढ्न थाल्यो, कमाइ राम्रो हुन थाल्यो। अहिले यिनीहरुको मुख्य क्षेत्र भनेको बागलुङ बसपार्क, बगालेटोल, जाल्पारोड, सिर्जनाचोक, नागढुंगा, पृथ्वीचोक हो। यिनीहरुको अवश्यकता भनेकै पैसा मात्र हो। रेस्टुरेन्ट गर्लले एकपटक यौन सम्पर्क गरेको ५ सयदेखि एक हजार रुपैयाँसम्म लिन्छन्। एक रातको नेपालीलाई २ हजारदेखि ३ हजार रुपैयाँसम्म र विदेशीलाई ५ हजार रुपैयाँसम्म रकम लिने गरेको पाइन्छ। विदेशीमा पनि विशेष गरी इन्डियनबाहेक अरुको रोजाइमा रेस्टुरेन्ट गर्ल कमै पर्छन्। रेस्टुरेन्ट गर्ल प्राय आफंै घर भाडा लिएर बस्दैनन्। त्यसरी बस्दा ग्राहकको काम र प्रहरीबाट असुरक्षित हुने हुँदा यिनीहरु रेस्टुरेन्ट र प्राय ट्याक्सी चालककोमा आश्रय लिएर बस्छन्। अहिले पोखरामा केही ट्याक्सी चालकले रेस्टुरेन्ट गर्ल ल्याउने लाने दलालको रुपमा काम गरेको पाइन्छ। केहीले त आफ्नो परिवारसँगै आफन्त जसरी युवती राखेर होम डेलिभरी पनि गरेको प्रहरीले पटकपटक फेला पारेको छ। रेस्टुरेन्ट गर्ल एउटा सहरमा एक दुई वर्षभन्दा धेरै बस्दैनन्। नयाँ ठाउँमा जाँदा यिनीहरुको मागसँगै रकम पनि बढ्ने गरेको पाइन्छ। एउटै सहरमा बस्दा माग र रकम कम हुने र प्रहरीको आँखामा पर्ने डरले यिनीहरु ठाउँ परिवार्तन गर्न बाध्य हुन्छ। कुनै ठाउँमा जानुअघि यिनीहरु आश्रय लिने रेस्टुरेन्टका साहुले सेटिङ मिलाइदिएका हुन्छन्। रेस्टुरेन्ट साहुको ग्राहक बाहेक प्रहरीसँग पनि उत्तिकै राम्रो सम्बन्ध हुन्छ। प्रहरीलाई आवश्यक पर्दा पैसा, खानपान र युवती समेत मिलाउन पछि पर्दैनन् यिनीहरु। माथ्लो दर्जाका प्रहरीलाई पैसा मात्र भए पुग्छ भने तल्लो दर्जाका प्रहरीलाई खानपान र युवती भए पुग्छ भन्छन् यौनकर्मी।

२। कल गर्ल

फोन सम्पर्कबाट सजिलै आउने युवती हुन् कलगर्ल। कतै पार्टी भयो भने व्यवसायीहरु यस्ता प्रकारका युवतीलाई बोलाउँछन्। यिनीहरु पार्टीमा आउने नाचगान गर्ने अनि जसले बोलाएको हो, उनीहरुलाई राति कम्प्यानी दिने भन्दै यौन चाहना पूरा गरिदिन जान्छन्। यिनीहरु आफूलाई मोर्डन टाइपको युवती भन्न रुचाउँछन्। यौन व्यवसायी भन्दा नराम्रो सुनिने भएकाले उनीहरु आफूलाई ‘कम्प्यानी गर्ल’ भन्न राम्रो मान्छन्। यिनीहरु प्राय आफ्नै उमेर समूहका व्यवसायी र उनीहरुका छोराहरुसँग हिँड्न रुचाउँछन्। यिनीहरु र ग्राहकबीच दोहोरो समझदारी हुन्छ। जब ग्राहकलाई आवश्यक पर्छ यिनीहरुलाई बोलाउँछन्। यिनीहरुलाई यौन चाहना र रकमको आवश्यक पर्छ तब यिनीहरु आफै ग्राहक बोलाउँछन् पनि। प्राय यिनीहरु गु्रपमा हिँड्न रुचाउँछन्। यिनीहरुको रेट यति उति भनेर तोकिएको हँुदैन। यिनीहरुको उद्देश्य भनेकै भरपर्दो ग्राहक बनाउने हो। यिनीहरुलाई एक रात कम्प्यानी दिए बापत ग्राहकले सपिङ गर भनेर ५ देखि १० हजार रुपैयाँ दिन्छन्। चिनजानकै ग्राहक र ग्राहककै स्तरको साथीहरुसँग मात्र उनीहरु हिँड्न मन पराउँछन्। यिनीहरु रात बिताउन राम्रै होटल रोज्छन्। कर्ल गर्लहरु जस्तो पायो त्यस्तो होटलमा नजाने बरु गाडीमै रात बिताउन तयार हुने गरेको एक पोखरा व्यवसायीले नाम नभन्ने सर्तमा बताए। ‘यिनीहरु त्यस्तो तल्लो लेभलको यौन व्यवसायीहरु जस्तो हँुदैनन्,’ उनले भने, ‘काम त त्यही हो तर अलि स्ट्यान्डर्ड मेन्टेन गर्छन्। ’केही कर्ल गर्लले हैरान पारेको पीडा ती व्यवसायीले सुनाए। ‘कहिले काहिँ घरमा परिवारसँग भएको बेला राति रक्सीले मातेर फोन हान्छन्,’ उनले भने, ‘यही आदत यिनीहरुको ठिक हुन्न नत्र निकै सेफ हुन्छ।’ यस्ता युवतीहरु प्राय सांगीतिक कार्यक्रममा जान्छन्। प्रहरीसँग बचेर विशेष गरी सामान्य व्यवसायीका छोराहरुलाई टार्गेट गर्छन्। प्रहरी र समाजबाट जोगिन यिनीहरु प्राय आफ्नै उमेर समूहकासँग विशेष गरी सहर बाहिर ग्रुपमा जान चाहन्छन्। यिनीहरु प्राय कमै मात्र प्रहरीको फन्दामा परेको एक व्यवसायीले बताए। कर्ल गर्लमा प्राय कास्की जिल्ला बाहिरकै तर पोखरामा परिवारसँग डेरा गरी बसेका युवतीहरु रहेको व्यवसायी बताउँछन्। यिनीहरु प्राय १९ देखि ३० वर्ष उमेर समूहका रहेको स्रोतले बतायो।

३। कलेज गर्ल

यिनीहरु विद्यार्थी पनि भएकाले ‘कलेज गर्ल’ भनेर नाम दिइएको भुक्तभोगीहरु बताउँछन्। कलेज गर्लमा प्राय जिल्ला बाहिरबाट आएका विद्यार्थीहरु संलग्न छन्। यसमा विशेष गरी ब्याचलर लेभलका विद्यार्थी छन्। उनीहरु पनि कल गर्ल जस्तै एक्लै हिँड्दैनन्। यिनीहरुको माग पोखरामा निकै छ। रेस्टुरेन्ट गर्ल र कल गर्लको तुलनामा यिनीहरुलाई भेटाउन निकै गाह्रो रहेको एक व्यवसायी बताउँछन्। रेस्टुरेन्ट र कल गर्लको ग्राहक विद्यार्थीहरु पनि उत्तिकै हुन्छन्। आफ्नो बारेमा थाहा हुन्छ भन्ने डरले कलेज गर्लले विद्यार्थीलाई आफ्नो ग्राहक बनाउँदैनन्। यिनीहरुको सेटिङ आफैआफैले मात्र मिलाउँछन्। कमैलाई थाहा हुन्छ यिनीहरुको बारेमा। यस प्रकारको यौन व्यवसायमा लागेका युवतीले ग्राहकको उमेर समूह हेर्दैनन्। हेर्छन् त मात्र पैसा। एक रातको १० हजारदेखि २० हजार रुपैयाँसम्म क्यास लिन्छन्। यिनीहरु पहिला ग्राहकको जानकारी लिन्छन्, विश्वास भएपछि मात्र पैसा लिन्छन् अनि मात्र जान्छन्। यिनीहरु वचनको निकै पक्का हुन्छन्। यिनीहरु ग्राहकसँग होटलमा जान प्राय मान्दैनन्। कि आफ्नो डेरामा या ग्राहककै घरमा जान्छन्। प्राय डेरामा बस्ने यिनीहरुको ग्राहक हुँदैन, यिनीहरु त्यो लेभलकोलाई पत्याउँदैनन्। ग्राहकको घरमा जान प¥यो भने कि गाडीमा नत्र आफ्नै स्कुटरमा जान्छन्। देख्दा सुन्दर अनि मेकअपमा धेरै खर्च गर्ने हुँदा यिनीहरुको माग र मूल्य बढी भएको प्रहरी बताउँछन्। यिनीहरु समयमा नियम बनाएर चल्छन्। बेलुका आउने जाने टाइम यिनीहरुकै हुन्छ। बिदा नपरेको दिन स्कुटरमा क्याम्पसको टे«स लिएर राति ७–८ बजे ग्राहककोमा पुग्छन् अनि बिहान साढे ५ बजेभित्रमा निक्लिन्छन्। एक रातमा ३ पटकभन्दा बढी यौन सम्पर्क गरेको अलग्गै चार्ज लिन्छन्। यिनीहरु निकै कठोर मनको हुने गरेको ग्राहक बताउँछन्।

४। होटल गर्ल

यस प्रकारको यौन व्यवसायीमा प्राय होटलमा काम गर्ने युवतीहरु पर्छन्। यिनीहरु विशेष गरी लेकसाइडमा भेटिन्छ। राम्रो होटलमा काम गर्ने अनि राति राम्रो रेस्टुरेन्ट र कार्यक्रममा जाने ग्राहक पठाउने यिनीहरुको योजना हुन्छ। प्राय यिनीहरु रमाइलो गर्न हिँडे जस्तो गर्छन् तर उद्देश्य ग्राहकै बनाउने हुन्छ। यस्तो प्रकारका युवतीहरु यौन व्यवसायमा लागेको छ भनेर आफ्नै मिल्ने साथीलाई पनि थाहा हुँदैन। साथीहरु पनि कमै बनाउँछन्। पोखरामा यस्ता यौनकर्मी प्राय कास्की जिल्ला बाहिरकै छन्। केही परिवारसँग बस्ने गरेको पाइन्छ। यिनीहरु अलि स्यान्डर्ड पारा देखाउँछन् तर परिवारको आर्थिक स्थिति भने कमजोर हुन्छ। राति निक्लिन सजिलो हुन्छ भनेर यिनीहरु प्राय नाइट ड्युटी गर्छन्। यिनीहरु यौन व्यवसायमा लागेका छन् भनेर परिवारलाई र छिमेकीलाई समेत केही थाहा हुँदैन। सबैसँग राम्रो व्यवहार गरेर भ्रम कायम राख्न यिनीहरु निकै सिपालु हुन्छन्। ग्राहकलाई भ्रममा हाई लेभलको हो भनेर देखाउन गेटअप गर्ने र महँगो फ्ल्याट भाडामा लिई उच्च परिवारको भने जस्तो सोअप गर्छन्। ‘यिनीहरुको होटलबाट आउने मासिक तलबभन्दा घर भाडा महँगो हुन्छ,’ एक ग्राहकले भने, ‘फेरि परिवारमा उहीबाहेक कमाउने अरु हुँदैन।’ यिनीहरु धेरै पढेका हुँदैनन्। अलि–अलि अंग्रेजी जान्ने अनि विदेशीको नक्कल गरेर डे«सअप गर्ने गर्छन्। यिनीहरुको रोजाइ भनेको कि विदेशी या कारवाला ग्राहक हो। रेस्टुरेन्ट र बार अनि डिस्कोमा जाने विदेशीहरुलाई पहिला लक्षित गर्ने गर्छन्। विदेशी त्यो पनि गोरा छालावाला मात्र रुचाउँछन्। इन्डियन, पाकिस्तानी र बंगलादेशीहरु भने होटल गर्लको रोजाइमा पर्दैनन्। यिनीहरु विदेशी गोराहरुसँग प्राकृतिक, अप्राकृतिक यौनासनमा रमाउँछन्। पाएसम्म बिहे गर्ने गरी रिलेसनसिपमा बस्छन् नत्र पैसामात्रै लिन्छन्। यिनीहरुको उठबस प्राय गोरासँग या कारवाला अर्थात धनवानसँग हुन्छ। यिनीहरु प्राय नगदभन्दा पनि गर्लफ्रेन्डको रुपमा ल्याप्टप महँगो फोन, आइफोन डिमान्ड गर्छन्। केही ग्राहकले त यिनीहरुलाई आफ्नो एटिएम समेत दिन्छन्।

५। सेलिब्रेटी गर्ल

यिनीहरु हाई प्रोफाइल भएका युवतीमध्ये पर्छन्। कुनै न कुनै पेसा, व्यवसाय र कामबाट आफ्नो पहिचान बनाउन सफल भएका केही युवती पनि यो व्यवसायमा लागेको स्रोतबताउँछ। यिनीहरुको नाम, बोली, फोटो पनि बिक्छ। यिनीहरुको नाम यौन व्यवसायीहरुको सूचीमा छ भन्ने सुन्यो भने पनि जो कोहीले जिब्रो काढ्छन्। यिनीहरुको व्यवसाय गर्ने तरिका बिल्कुल फरक छ। यिनीहरु पोखरामा आफ्नो ग्राहकलाई एक्लै भेट्दैनन्। कुनै कार्यक्रम वा सार्वजनिक समारोहमा औपचारिक रुपमा भेट भयो भने ग्राहकसँग त्यतिबेला मुस्कानले मात्र संवाद गर्छन्। यिनीहरु ग्राहकसँग प्राय काठमाडौं र विदेशमा भेट्छन्। धनाढय व्यक्ति, ठूला व्यवसायी, उच्च पदका सेना, प्रहरी, उच्च पदस्थ कर्मचारी र डनले मात्रै सेलिब्रेटी गर्ललाई सम्पर्कमा ल्याउन सक्ने प्रहरी अधिकारी बताउँछन्। कहिलेकाहिँ ठूलोठूलो पार्टीमा मदिराले मात्तिएका बेला ‘हाम्रो लेभलको कुनै मान्छे छैन’ भन्दै धाक लगाउने गरेको पोखराका एक व्यवसायीले बताए। यिनीहरु ग्राहकहरु हेरेर एक रातको १ लाख रुपैयाँभन्दा बढी लिन्छन्। ‘त्यति मात्र होइन, यिनीहरुले चाहे आफ्नो ग्राहकलाई भनेर आफन्तलाई बोल्दा बोल्दै जागिर लगाइदिन सक्छन्,’ एक व्यवसायीले सुनाए। यिनीहरुलाई प्रहरीले यौन व्यवसायमै लागेको भनेर पक्राउ गर्न त परै जाओस् उल्टो सुरक्षा दिनुपर्ने बाध्यता पर्ने प्रहरी अधिकारी सुनाउँछन्। ‘धनी घरको भनेर के गर्ने मान्छे हो यौन चाहना जसलाई नि हुन्छ,’ स्रोतले भन्यो, ‘यौन व्यवसायमा लाग्ने र उनीहरुलाई मोटो रकम दिएर भेट्ने धेरै सेलिबे्रटीसँग मेरो चिनजान छ।’नाम कमाएको हुँदा यिनीहरुलाई सेलिब्रेटी गर्ल भन्ने गरिएको हो। ‘यौन व्यवसायी सेलिब्रेटी र ग्राहक दुवैलाई गोपनियताको आवश्कयता हुन्छ,’ स्रोतले भन्यो, ‘केही अन्तरिक विवाद भए पनि तै चुप मै चुप भन्दा अरु विकल्प रहन्न।’

प्रहरीकै संरक्षणमा यौन धन्दा

प्रहरीले बागलुङ बसपार्क क्षेत्रका होटल, रेस्टुरेन्टबाट यौन व्यवसाय हटाउन सफल भएपछि त्यस क्षेत्रले रुपै फेरेको छ। यौन व्यवसाय मौलाएको अखडै नरहे पनि पोखराका अरु ठाउँमा भने यो व्यवसाय चालु रहेको गाइँगुइँ चल्दै आएको हो। त्यस्तै गाइँगुइँका बीच प्रहरीकै संरक्षणमा यौन व्यवसाय चलिरहेको आरोपसहितको अडियो फेला परेको छ। एक यौनकर्मी युवतीले रकम खाने वडा प्रहरी कार्यालय र प्रहरीले यौन व्यवसायीबाट के–के सेवा, सुविधा पाउँछन् त्यो पनि स्पष्ट खुलाएकी छिन्। ‘वडा प्रहरी कार्यालय बैदामलाई कहिले ७५ हजार त कहिले ८० हजार नगद बुझाएका छांै,’ बगालेटोल बस्ने उनले पोखराका एक पत्रकारसँग कुराकानी गर्दै भनिन्। उनका अनुसार जिल्ला प्रहरी कार्यालय कास्कीमा पनि उत्तिकै रकम बुझाउँछन् यौन व्यवसायीहरू। ‘बैदाम र जिल्लाका प्रहरी आएर हैरान पार्छन्,’ उनले भनिन्, ‘कार्यालयलाई रकम बुझाउँछांै, अन्य सानो दर्जाकाले कहिलेकाहीं आएर १०–१५ हजारको मासु र रक्सी खान्छन्, अनि यौन इच्छा पूरा गर्छन्, जान्छन्।’ कहिलेकाहिँ प्रहरीले बनेको जस्तो नभए मात्र छापा हान्ने गरेको उनले सुनाइन्। ‘भदौमा मात्र ६–७ जना केटी पक्राउ ग(यो, त्यो बेला पनि पैसा बुझाउनु परेको थियो,’ उनले भनिन्, ‘सिभिल पुलिस र पुरानो प्रहरीले हैरान पारेका छन्।’ कहिलेकाहिँ साहुलाई नभनी युवतीलाई दुख दिने गरेको यौनकर्मीको गुनासो छ। ‘पहिलो दिनमा फोन नम्बर माग्छन्,’ उनले भनिन्, ‘साहुलाई नभनी जान मिल्दैन, फेरि गएन भने तेरोमा रेड हान्छु भनेर धम्की दिन्छन्।’ यौनकर्मी राखेर रेस्टुरेन्ट व्यवसाय चल्ने ठाउँ अधिकांश वडा प्रहरी कार्यालय बैदामको क्षेत्रमा छन्। बैदामका केही पुराना प्रहरी र सिभिल प्रहरीबाट त्यस्ता व्यवसायी मात्र नभएर अन्य रेस्टुरेन्ट सञ्चालक पनि पीडित रहेको गुनासो यसअघि पनि जिल्ला प्रहरी कार्यालय कास्कीमा नपुगेको होइन तर अनुगमन र कारबाही प्रक्रियाअघि नबढेको एक प्रहरी अधिकृतले बताए। ‘बैदाममा पुराना प्रहरी छन्, उनीहरूको आन्तरिक सरुवा कहिले जिल्ला अनि फेरि बैदाम हुँदा त्यस्ता प्रहरीले बिगारेका छन्,’ ती अधिकृतले भने, ‘उनीहरू पैसा खान र माथि सेटिङ मिलाउन जान्ने भएकाले जिल्लाबाहिर सरुवा नभएको हो।’ यसरी यौनकर्मी र केही रेस्टुरेन्ट व्यवसायीसँग रकम खान पाउने भएकाले केही प्रहरीले बैदाम छाड्न नमानेको उनले बताए। ‘जिल्ला प्रहरी कार्यालय र वडा प्रहरी कार्यालय एक्टिभ युनिट हो,’ उनले भने, ‘यसमा बसेर मजाले रकम खान पल्केका केही पुराना प्रहरी अन्त सरुवा हुन नदिन नेतादेखि उच्च पदका प्रहरीकहाँ गुहार माग्छन्।’ समाधानले यौन व्यवसायीले प्रहरीबारे बोलेको अडियो रेकर्ड पाएपछि केही अन्य यौन व्यवसायीसँग कुराकानी गर्दा पनि प्रहरीले रकम खाने गरेको स्वीकारे। ‘हाम्रो त जम्मा २ वटा केटीमात्र छ,’ सिर्जनाचोकका एक व्यवसायीले भने, ‘मेरोबाट प्रहरीले पैसा त लैजान्न तर कहिलेकाहिँ खान आउँछन्, र केटी पनि लिएर जान्छन्।’ २०७०र७१ तत्कालीन जिल्ला प्रहरी कार्यालय कास्कीका प्रमुख एसपी वसन्तकुमार लामाले बागलुङ बसपार्क क्षेत्रमा दिन रात सिआरभी भ्यान खटाएपछि यौन व्यवसाय कम भएको थियो। त्यसपछि बागलुङ बसपार्कमा यो व्यवसायी नियन्त्रणमा आयो। त्यहाँका यौनकर्मी र व्यवसायीले ठाउँ परिवर्तन गर्न थाले। पछिल्लो समय बागलुङ बसपार्क, बगाले टोल, जाल्पारोड, सिर्जनाचोक, नांगढुङगा, पृथ्वीचोक क्षेत्रमा यौन व्यवसाय फस्टाएको छ। यौन व्यवसाय नियन्त्रण गर्ने नाममा उल्टो संरक्षण गरेको पाइए तुरुन्तै कारबाही गर्ने जिल्ला प्रहरी कार्यालय कास्कीका डिएसपी खड्कबहादुर खत्रीले बताए। ‘अझैसम्म हामीकहाँ गुनासो आएको थिएन,’ उनले भने, ‘अब हामी यसबारेमा अनुसन्धान गर्छौं।’