देउवा प्रधानमन्त्री बन्न हुँदैन,ओलीसँगको सहकार्य घातक हुन्छ : डा शेखर कोइराला ।

0
578

सर्वोच्च अदालतले प्रतिनिधिसभा पुनस्थापना गरेलगत्तै नेकपाका नेताहरुले कांग्रेस सभापति शेरबहादुर देउवासँग सरकार गठनबारे छलफल सुरु गरेका छन् । तर, कांग्रेसकै नेताहरु चाहिँ आफ्नो पार्टी प्रतिपक्षमै बस्नुपर्ने र पार्टी सभापति शेरबहादुर देउवाले नैतिकताका आधारमा प्रधानमन्त्री नबन्ने घोषणा गर्नुपर्ने बताउन थालेका छन् ।

गृहनगर बिराटनगरमा रहेका कांग्रेस नेता डा। शेखर कोइरालाले अनलाइनखबरसँग भने, ‘हामी प्रतिगमनविरोधी आन्दोलनमा दृढतापूर्वक उभिएको भए ओलीको प्रतिगमन अस्ति नै सच्चिइसक्ने थियो । यसमा सभापति शेरबहादुर देउवाजी पनि जनताको आशंकाको घेरामा हुनुहुन्छ । त्यसैले, अब देउवाजीले म नैतिकताका आधारमा प्रधानमन्त्री बन्दिनँ भनेर घोषणा गर्नुपर्छ ।’

डा। कोइरालाले अबको परिस्थितमा नेपाली कांग्रेस प्रतिपक्षमै रहनुपर्ने बताए । ‘मेरो विचारमा कांग्रेसले प्रतिपक्षकै भूमिका खेल्नुपर्छ, किनभने हामीले पार्टीको सम्पूर्ण ध्यान महाधिवशेनमा लगाउनुपर्ने भएको छ । अर्को कुरा, जनताले कांग्रेसलाई प्रतिपक्षमा बस्ने म्यान्डेड दिएका छन् ।’

अहिले नै मिलिजुली प्रधानमन्त्रीको आशा गर्नुभन्दा आगामी चुनावबाट कांग्रेसले बहुमतको सरकारको नेतृत्व गर्न सक्ने डा। कोइरालाले बताए । उनले भने, ‘मेरो विचारमा अब दुई वर्ष पनि कुर्नुपर्दैन, एकरडेढ वर्षपछि नै अर्ली निर्वाचनमा हुन सक्छ ।’

नेपाली कांग्रेसले सरकारको नेतृत्व गर्नुभन्दा प्रतिपक्षमै बस्नु उचित हुने दोहोर्‍याउँदै डा। कोइरालाले प्रचण्ड(माधव समूहलाई सरकार गठनका लागि सघाउन सकिने बताए । उनले भने ‘एक त अहिलेसम्म नेकपा वैधानिकरुपमा फुटिसकेको छैन, दोस्रो( नेकपा फुट्यो भने पनि कांग्रेस संसदमा तेस्रो दल हुनेछ । संसदीय अभ्यासमा संख्याको गेम हुन्छ ।’

डा। कोइरालाले अगाडि भने,’राजनीतिमा नैतिकता र संस्कार चाहिन्छ । गत चुनाव नेकपाले जितेर आएको हो, त्यो पार्टी फुटे पनि कांग्रेस तेस्रो दल हो । आगामी चुनावमा बहुमत ल्याएर सरकारमा जाँदा त्यो नैतिक हुन्छ ।’

अब सरकारको नेतृत्व नेपाली कांग्रेसले नै गर्नुपर्ने स्थिति आयो भने पनि पार्टीले देउवाको विकल्प दिन सक्ने संकेत गर्दै डा। कोइरालाले भने, ‘नेपाली कांग्रेसमा प्रधानमन्त्री चलाउन सक्ने नेताहरु एक से एक हुनुहुन्छ ।’

‘ओलीसँग मिल्नहुँदैन’

कांग्रेस केन्द्रीय सदस्य कोइरालाले अबको संसदीय जोडघटाउका क्रममा नेपाली कांग्रेसले केपी ओलीसँग सहकार्य गर्न नहुने बताए । ओलीको कदमलाई असंवैधानिक र प्रतिगामी भनिसकेको अवस्थामा अहिले आएर उनीसँग सहकार्य गर्नु अनैतिक हुने डा। कोइरालाको बुझाइ छ ।