युरोप पुग्ने आप्रवासीहरु दश लाख पुग्यो

0
732

पुस ८ काठमाडौ । सन् २०१५ मा युरोप पुगेका शरणार्थी र आप्रवासीहरुको संख्या १० लाख नाघेको बीबीसीले जनाएको छ । दक्षिणी युरोप पुगेका मानिसहरुको अनुगमन गरिरहेको संस्था आइओएमका अनुसार ८० प्रतिशत मानिसहरु समुद्री मार्गबाट ग्रीस पुगेका थिए।ति मध्ये करीब आधा सिरियाबाट र २० प्रतिशत अफगानिस्तानबाट गएका थिए।भूमध्यसागर तर्ने क्रममा करीब ३ हजार ७ सय जनाको मृत्यु भएको अनुमान छ।

दोश्रो विश्वयुद्धयता आप्रवासीहरुको सबैभन्दा बाक्लो आगमनले युरोपका सरकारहरुलाई त्यसप्रति साझा समाधान खोज्न बाध्य गराएको छ।युरोप पुग्ने आप्रवासीहरुको संख्या गत वर्षको भन्दा चार गुणा बढी छ।ति मध्ये अधिकांशले समुद्री मार्ग प्रयोग गरेका थिए र ८० हजारजना टर्कीबाट ग्रीस आएका थिए।आप्रवासीमध्ये धेरैजसो सिरिया, ईराक र अफगानिस्तानबाट गएका शरणार्थी थिए।आइओएमले ३ हजार ६९५ आप्रवासीहरु समुद्रमा डुबेको वा हराईरहेको बताएको छ।ती मध्ये २ हजार ८८९ ले उत्तरी अफ्रिकाबाट इटली जाने क्रममा भूमध्यसागरमा ज्यान गुमाएका थिए। टर्कीबाट ग्रीस जाने क्रममा एजियन सागरमा ७०० भन्दा बढीको मृत्यु भएको थियो।