सहायताकर्मी माथिको आक्रमण अझै रोकिएन

0
379

 जुबा, ३० असार ।  लामो समयदेखि हिंसाको चपेटोमा परेको दक्षिण सुडानमा मानवीय सहयोगमा खटिएका राष्ट्रसंघीय एवम् अन्य विदेशी दाता एजेन्सीका सहायताकर्मीमाथिको आक्रमण रोकिएको छैन । केही समययता देखि यसरी उनीहरुमाथि हमला हुने गरेको संयुक्त राष्ट्रसङ्घले बिहीबार जानकारी दिएको छ ।Rising Star jpg संयुक्त राष्ट्रसंघले यस्ता सहायताकर्मीलाई सहयोग गर्न आग्रह गरेको छ । संयुक्त राष्ट्रसंघका अनुसार सहायताकर्मीमाथि बुधबार र बिहीबार हमला भएको छ । यस क्रममा दुईजनाको ज्यान गएको समाचारमा जनाइएको छ । बुधबार मात्र पनि मानवीय सहायताका लागि खटेका राष्ट्रसंघीय एजेन्सीका सहायताकर्मीलाई राजधानी जुबा नजिकै एक नगरमा मला गरिएको छ । एकजना हताहत भएको खबर प्राप्त भएको छ । त्यसैगरी बिहीबार गरिएको यस्तै अर्को आक्रमणमा परी अर्का एकजना पनि मारिएका छन् । त्यस आक्रमणको जिम्मेवारी यहाँका विद्रोहीले लिएका बताइएको छ । गत मे महिनाबाट संयुक्त सरकारको निर्माण भएयता सुडानमा कैयौं सहयताकर्मीको हत्या भएको बताइएको छ । यहाँका विद्रोहीले उनीहरुलाई तारो बनाउने गरेका छन् । प्राप्त समाचारमा सुडानमा पछिल्लो समयमा हिंसा झनै बढेको र यस हिंसाका कारण सुडानमा लाखौँ लाख नागरिकलाई आधारभूत वस्तुहरुको आवश्यकतामा भएको बताइएको छ । सुडानमा कम्तीमा पनि ४६ लाख नागरिकलाई यस्तो सहायताको खाँचो पर्ने जनाइएको छ । सो खाँचो बमोजिम उनीहरुलाई ठूलो रकम पनि आवश्यक रहेको संयुक्त राष्ट्रसङ्घले जनाएको छ । संयुक्त राष्ट्रसङ्घले सन् २०१६ मा यहाँका नागरिकलाई आवश्यक पर्ने खाद्यान्नसहितको आवश्यकताको बारेमा प्रतिवेदन सार्वजनिक गरेको छ । उक्त प्रतिवेदनमा सुडानमा ४६ लाख व्यक्तिको लागि मानवीय सहायताको आवश्यकता परेको संयुक्त राष्ट्र सङ्घले जानाएको छ । ती व्यक्तिहरुको लागि नौ करोड ५२ लाख अमेरिकी डलर बराबरको रकम आवश्यता परेको संयुक्त राष्ट्रसङ्घीय प्रवक्ता स्टेफन डुजारिकले समाचारदताहरुलाई बताउनुभएको छ । यसै कारण पनि राष्ट्रसङ्घले विश्वका दाताहरुलाई पनि यसमा सघाउ पु¥याउन आह्वान गरिरहेको छ । तर यहाँका विद्रोहीले भने यसरी आवश्यकताको पूर्तिका लागि त्यहाँ पुगेका अधिकारीलाई हमला गर्ने गरेका छन् । सन् २०१३ को डिसेम्बरबाट दक्षिणी सुडानमा सुरु भएको द्वन्द्वको कारण सो समयदेखि हालसम्म करिब ६० जना सहयताकर्मी मारिएका छन् । गएको मे महिनाबाट सहयोगकर्ताहरुलाई गोली, एम्बुस आक्रमणहरु भएका संयुक्त राष्ट्रसङ्घका मानवीय मामिला समन्वय विभागले जानकारी दिएको छ । दक्षिणी सुडानमा सन् २०१३ को डिसेम्बरबाट विद्रोह सुरु भएको छ । सैनिक विद्रोहबाट सुरु भएको हिंसाले हाल सुडानबासीलाई आक्रमण गरिरहेको बताइएको छ । जारी द्वन्द्वको कारण एक लाख ५८ हजार सर्नसाधारण अझै पनि संयुक्त राष्ट्रसङ्घका विभिन्न शिविरमा बस्दै आएका छन् । तर उनीहरुलाई आवश्यक परेका वस्तुको उपलब्धता भने छैन ।